KBB endovizyon sistemleri kamera,optik,ışık kaynağı monitörden oluşmaktadır. Tüm parçaların birbiri ile uyumlu olarak çalışması büyük önem teşkil etmektedir.

Sistemde kullanılan teleskop/ optikler erişkin hastalar için 4mm-10mm, pediatrik hastalar için ise 2.7mm kalınlıkta tercih edilir. Görülmek istenilen bölgeye ve yapıya göre optik görüş dereceleri farklıdır. 0, 30, 45, 70, 90 derece açılı teleskoplar bulunmaktadır.

Teleskop/ optikler yakaladıkları görüntüyü büyüterek kamera sistemine aktarırlar bu sebeple ekrana gözünüzle baktığınızdan daha büyük bir görüntü gelir. Optiğin kalitesini arttıran unsur içinde bulunan lens sistemidir. Gerek görüntü kalitesi ve gerekse otoklava dayanıklılığı için içinde cam lens olan tercih edilmelidir. Optiklerin ucunda bulunan cam kısım safirden imal edilmiştir ve çizilmelere karşı dayanıklı yapıdadır. Bu kısımlar misvak veya kürdan ile temizlenebilir.

KBB endovizyon sistemlerinin en önemli kısmı kameralardır. Kamera kafası ve kontrol ünitesinden oluşur. Kendi içinde SD(Standart definition), HD (High definition), 3CCD(3 chip), 3D, 4K olarak gruplara ayrılırlar. SD kameralarda görüntü kalitesi ortalama 450 TV line, HD kameralarda ise ortalama 750 TV line’dır. Kamera yakaladığı görüntüyü karelere bölerek sinyal haline getirir ve monitöre aktarır, ne kadar çok kare var ise görüntü kalitesi o kadar iyi olmaktadır. Bu nedenle HD ve üzeri modellerin görüntüleri daha iyidir.

Monitörler, Endovizyon sistemlerin en önemsenmeyen fakat sonucun görüneceği ana parçalarından biridir. Bir örnekle açıklamak gerekrise: Kamera HD sistem, yani yaklaşık 750 TV line ancak monitör de 600 TV line ise; kameranın 150 karesi kullanılamıyor demektir. Monitörler arasındaki fiyat farkı sebebi ile kameranın monitör ile uyumuna bakmadan, ekonomik monitör kullanmaya çalışmak görüntü kayıplarına sebep olmaktadır.

Endovizyon sistemlerinde bulunan ışık kaynakları ise renk ısısına ve kullanılan lambalara göre LED, Halojen, Xenon vb gruplara ayrılır. Her birinin yapısı ve renk ısı değeri farklıdır. En doğal renk gün ışığı olduğundan, gün ışığına en yakın olan ışık tercih edildiğinde, görüntünün renk kalitesi o kadar doğal olacaktır. Gün ışığı 6000K renk ısınına sahiptir ve LED ve Xenon ışık kaynakları 5500 -5600K, Halojen ışık kaynakları ise 3200K renk ısısına ulaşırlar.

İlgili Kelimeler: , ,
DİĞER MAKALELERİMİZ
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@medosel.com mail adresimizden yada +90 216 328 48 47 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın
+90 216 328 48 47 Bilgi İstiyorum